Jak w 5 krokach przygotować się do sesji plenerowej?

Fotograf na wesele wybrany, umowa podpisana, ślub zbliża się wielkimi krokami? To znaczy, że czas pomyśleć o sesji plenerowej. Podpowiadamy o czym pamiętać i jak się do niej przygotować, żeby uzyskać wymarzony efekt końcowy.

_v3a9499

  • Ustalcie termin – wymarzona sesja wymaga czasu, dlatego, choć częsta pokusą jest zrobienie jej w dniu ceremonii ślubnej, warto rozważyć „plener” innego dnia. W dniu ślubu wszystko dzieje się szybko i niejednokrotnie sesja odbywa się w tzw. „międzyczasie”, na przykład w drodze z kościoła na przyjęcie. Emocje, zmęczenie, pośpiech, chęć zadbania o gości – to wszystko towarzyszy parze młodej w dniu ślubu i powoduje, że trudno im skoncentrować się na zdjęciach. Innym wyzwaniem bywa pogoda, która nawet latem może zaskoczyć Was deszczem czy niską temperaturą. Dlatego, decydując o zakresie współpracy z fotografem, warto wziąć pod uwagę pakiet obejmujący „plener” innego dnia.
  • Wybierzcie miejsce i upewnijcie się, że realizacja sesji w danej przestrzeni nie wymaga specjalnych zgód czy dodatkowych opłat. Z taką sytuacją możecie mieć do czynienia na przykład w przypadku obiektów pałacowo-parkowych lub w sytuacji, gdy chcecie wjechać autem na ulice wyłączone z ruchu (np. warszawskie Stare Miasto). Żeby uniknąć przykrej niespodzianki wcześniej sprawdźcie też dni i godziny otwarcia miejsca, w którym planujecie sesję.
  • Przygotujcie rekwizyty. Marzycie o wyjątkowych zdjęciach? Zadbajcie o to, by nadać im indywidualny charakter. Uwielbiacie podróże? Wykorzystajcie starą walizkę i znoszone trampki. Nie wyobrażacie sobie życia bez swojego psa? Zabierzcie go na sesję. Kochacie stare samochody? Wypożyczcie na „plener” zabytkową Syrenkę albo Warszawę. Pamiętajcie, że to po stronie młodej pary jest przygotowanie odpowiednich rekwizytów. Warto wcześniej przedyskutować z fotografem jakie akcesoria chcecie zastosować – ten doradzi wam, co będzie dobrze wyglądać na zdjęciach, a co może nie przynieść pożądanego efektu – nie zawsze więcej znaczy lepiej.
  • _v3a0262

  • Zadbajcie o makijaż i fryzury. Jeśli na sesję przeznaczacie inny dzień niż termin ślubu, upewnijcie się, że do zdjęć przygotuje was profesjonalny makijażysta i wykona dla was make-up fotograficzny. Taki makijaż rządzi się innymi prawami niż ten ślubny i zadecyduje o finalnym efekcie zdjęć. Nawet najtrwalszy make-up może wymagać drobnych korekt podczas kilkugodzinnej sesji, dlatego nie zapomnijcie o podręcznej kosmetyczce z takimi akcesoriami jak bibułki matujące, chusteczki higieniczne, szminka czy puder.
  • Pomyślcie o stroju. Choć w przypadku sesji ślubnej wydaje się oczywisty, to poza suknią ślubną i garniturem lub smokingiem, warto rozważyć przygotowanie alternatywy. Koktajlowa sukienka w przypadku pań, kolorowe skarpetki, dodatkowa mucha czy krawaty w przypadku panów – wszystko zależy wyłącznie od waszej wyobraźni. Warto też przygotować buty na zmianę – pozowanie do zdjęć w 10 – centymetrowych szpilkach może szybko zmęczyć.

Kiedy już przejdziecie przez wszystkie pięć kroków, pamiętajcie o najważniejszym – bawcie się dobrze! Sesja ma być dla was przyjemnością – tylko wtedy efekt będzie taki, o jakim marzyliście.