10 pytań, które powinniście zadać, zanim wybierzecie fotografa ślubnego

Termin ślubu zarezerwowany, miejsce na wesele jest, czas wybrać fotografa. Jakie informacje wziąć pod uwagę dokonując wyboru? Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto 10 pytań, które warto zadać, zanim podejmiecie ostateczną decyzję.

  miniatura
 1. Jaki zakres usług obejmuje pakiet?
 2. Czy oferta obejmuje fotoreportaż z przygotowań pary młodej czy tylko błogosławieństwo? Czy zdjęcia otrzymacie w formie elektronicznej czy drukowanej? A może w obu? To tylko niektóre pytania, które należy zadać, by upewnić się, co zawiera się w wycenie. Dzięki temu, będzie wam łatwiej porównać różne oferty na rynku, a kiedy już dokonacie wyboru, będziecie wiedzieli, czego możecie i powinniście oczekiwać. Fotografowie zwykle oferują kilka podstawowych modeli współpracy, ale nie bójcie się pytać o spersonalizowaną ofertę.

 3. Czy cena zawiera koszt dojazdu?
 4. Choć zwykle wyceny obejmują koszt dojazdu na terenie miejscowości, w której działa fotograf na wesele, upewnijcie się, że nie zostaniecie obciążeni dodatkowymi kosztami. Domy weselne czy hotele zwykle znajdują się też poza granicami miast, dlatego warto wybrać ofertę, która obejmuje dojazd w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miejsca ślubu.

 5. Czy możemy zobaczyć wzór umowy?
 6. W emocjach towarzyszących przygotowaniom do ślubu łatwo zapomnieć o formalnościach, tymczasem to właśnie umowa jest potwierdzeniem ustalonego zakresu współpracy i będzie podstawą do ochrony waszych interesów jeśli coś pójdzie nie tak. Dlatego, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest zobaczyć wzór umowy proponowany przez fotografa i upewnić , że wszystkie oferowane elementy zostaną w niej precyzyjnie zapisane.

 7. Ile godzin obsługi fotograficznej obejmuje oferta?
 8. Zdecydowaliście się na reportaż od przygotowań aż do wesela? Zapytajcie jaki przedział czasowy obejmuje współpraca. Czy fotograf pojawi się w domu panny młodej co najmniej 2 godziny przed ceremonią? Czy będzie robił zdjęcia na weselu aż do oczepin? Upewnijcie się, że dokładne godziny współpracy zostaną zapisane w umowie.

  Zrzut ekranu 2016-04-14 o 21.05.44

 9. Ile zdjęć otrzymamy?
 10. Ta informacja zwykle podana jest w opisie oferowanych pakietów, jednak warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Jeśli zamiast 250 zdjęć reportażowych chcielibyście otrzymać 300, ustalcie to jeszcze na etapie podpisywania umowy. Podobnie w przypadku sesji plenerowej – dowiedzcie się, ile zdjęć będziecie mogli wybrać do finalnej obróbki.

 11. W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?
 12. Obecnie standardem jest przygotowanie zdjęć w wersji elektronicznej. Dobrym rozwiązaniem jest przekazywanie plików w dwóch formatach – mniejszym (na potrzeby publikacji w internecie) oraz większym (w jakości do druku). Zapytajcie, czy wasz fotograf oferuje takie możliwości.

 13. Jak wygląda model płatności?
 14. Zarządzanie budżetem weselnym nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto dowiedzieć się kiedy i jakie koszty będzie musieli ponieść w ramach współpracy. Standardem na rynku jest zadatek na poczet rezerwacji terminu, płatny w momencie podpisania umowy. Dowiedzcie się też, kiedy konieczna będzie wpłata pozostałej części wynagrodzenia. Zwykle „druga rata” wymagana jest na dzień przed ceremonią. Dzięki temu w dniu ślubu wy i wasi świadkowie będziecie mogli skoncentrować się na uroczystości, zamiast na regulowaniu płatności.

 15. Po jakim czasie otrzymamy zdjęcia?
 16. Nowożeńcy zwykle nie mogą doczekać się swoich ślubnych zdjęć, dlatego warto upewnić się wcześniej kiedy będą gotowe. Jeśli zdecydujecie się na plener, również zapytajcie po jakim czasie otrzymacie do wyboru tzw. „prevki” czyli poglądowe, jeszcze nieobrobione zdjęcia do wyboru. Dopiero po wybraniu przez was zdjęć, fotograf przystępuje do ich postprodukcji, pracując na finalny efekt.

  _V3A6361

 17. Na jakim sprzęcie pracujesz?
 18. Choć większość fotograficznych laików nie będzie w stanie ocenić jakości sprzętu, warto zapytać czy fotograf dysponuje zapasowym aparatem i będzie miał go ze sobą podczas ślubu na wypadek gdyby podstawowy sprzęt uległ awarii czy zniszczeniu.

 19. Dlaczego powinniśmy zdecydować się właśnie na Twoją ofertę?
 20. To otwarte pytanie to szansa dla fotografa, by przekonać was do swoich usług, a dla was, by dowiedzieć się czegoś, czego nie wyczytacie z ogólnodostępnej oferty. Unikalne podejście, niepowtarzalny styl zdjęć czy wreszcie pasja, z jaką fotograf opowiada o swojej pracy mogą stać się argumentami, które ułatwią wam wybór.